Ubezpieczenie zdrowotne - dobrowolne
Dobrowolne ubezpieczenie medyczne przysługuje wszystkim legalnie pozostającym na terenie Polski. Dotyczy to zarówno obywateli polskich, jak rezydentów, osób, które uzyskały status uchodźcy etc., a które z różnych przyczyn nie zostały objęte ubezpieczeniem obowiązkowym.
Jak skorzystać?
Każda osoba przebywająca na terenie RP może legalnie ubezpieczyć się dobrowolnie. W tym celu powinna pobrać, wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ, odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania.
Lista placówek i pomocne linki w dziale Pomogą.
Dokumenty
Każdy starający się o ubezpieczenie dobrowolne musi przedstawić dokument poświadczający jego tożsamość. W przypadku obywateli Polski i innych państw członkowskich UE jest to dowód osobisty lub paszport.
Pozostałe osoby powinni przedstawić paszport oraz jeden z poniższych dokumentów:
- wizę w celu wykonywania pracy
- zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony
- zezwolenie na osiedlenie się
- zezwolenie na pobyt rezydenta
- zgodę na pobyt tolerowany
- dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Polsce albo korzystanie z ochrony czasowej na jej terytorium
W przypadku rodziny chcącego się ubezpieczyć obowiązują te same przepisy, co w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego: jeśli dzieci i małżonek nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem z innego tytułu, ubezpieczony ma obowiązek ubezpieczenia ich w ramach swojej składki.
Składka
Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie medyczne jest wyliczana jako 9 proc. podstawy, czyli średniej pensji krajowej. Obecnie jest to 340,94 PLN. Składki odprowadza się na konto ZUS i opłaca je w terminie do 15 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Dowód ubezpieczenia zdrowotnego
Ubezpieczyciel najczęściej wydaje dowód ubezpieczenia, niezbędny aby uzyskać pomoc. Brak dokumentu nie może być powodem do jej nieudzielenia w wypadku stanu nagłego.
Osoby ubezpieczone w państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu otrzymują poświadczenie wydane przez NFZ lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Ustanie prawa do świadczeń
Podobnie jak w wypadku ubezpieczenia obowiązkowego prawo do świadczeń ustaje wraz z rozwiązaniem umowy z NFZ lub po 30 dniach od zaniechania opłacania składek.
Inne możliwości
Oferty dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców posiadają też Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) i inni ubezpieczyciele. W tym wypadku warunki świadczenia i ustania świadczenia opieki medycznej określa umowa.
AD