Dotacja na działalność z PO KL
„Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” to priorytet Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach PO KL osoba chcąca otworzyć własną działalność może otrzymać nawet 40 tys. zł bezzwrotnej pożyczki na start. To ostatnia chwila, by skorzystać z tego programu – trwa do końca 2013r., by ustąpić miejsca Programowi Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Działanie 6.2
Rozdysponowaniem środków z PO KL zajmują się wojewódzkie urzędy pracy, tam też należy szukać informacji, jakie organizacje w danym regionie otrzymały środki na przekazanie ich beneficjentom ostatecznym, czyli osobom chcącym otworzyć własna działalność. Lista projektów realizowanych - przykładowo - w województwie podkarpackiem dostepna jest tutaj. Choć program kończy się wraz z 2013r., to realizowane w jego ramach projekty mogą trwać jeszcze w 2014r.; chociażby Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli ostatnie szkolenie i przekazanie dofinansowania uczestnikom projektu planuje na maj 2014r.
Wsparcie osób chcących otworzyć własną działalność w ramach Działania 6.2 to:
- doradztwo i szkoleniach
- przyznanie środków na rozpoczęcie działalności
- wsparcie pomostowe, czyli wypłacanie środków w okresie od 6 do 12 miesięcy
Zazwyczaj do uczestników projektów skierowany jest cały program szkoleniowo-wspierający, który kończy się przyznaniem dofinansowana na otwarcie własnego biznesu. Dotowana firma musi mieć jedną z dwóch form: samodzielnej działalności gospodarczej (samozatrudnienia) lub spółdzielni (w tym spółdzielni socjalnej). Istnieje też możliwość zawiązania spółki cywilnej, o ile wspólnik też będzie uczestnikiem projektu.
Dla kogo?
O wsparcie finansowe planowanej działalności mogą starać się osoby, które nie miały zarejestrowanej firmy w ciągu ostatniego roku, nie zalegają z opłatami podatków i ubezpieczenia społecznego, a także nie toczy się przeciwko nim postępowanie w sprawie niespłaconych zobowiązań. Osoba starająca się o udział w programie powinna pozostawać w tym czasie bez zatrudnienia, nie ma jednak znaczenia, czy jest zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy.
Od 2012r. pożyczka może mieć dwie formy – mikropożyczki, która jest nisko oprocentowana i udzielana na okres 5 lat, ale też pożyczki bezzwrotnej, skierowanej do osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy. Za takie uważa się niepracujących, którzy:
- pozostają bez pracy przez kolejne 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat
- są kobietami, które mają trudności z powrotem do życia zawodowego po urodzeniu i wychowaniu dzieci
- mają mniej niż 25 lat (w tym studenci studiów stacjonarnych)
- są niepełnosprawne
- przekroczyły 45 rok życia
- mieszkają na terenach wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach do 25 tys. mieszkańców
Wysokość dotacji
Dofinansowanie może wynosić nawet 100% kosztów uruchomienia przedsiębiorstwa i jest wypłacane w dwóch transzach. Pierwsza, stanowiąca 80% całej kwoty, przekazywana jest jako zaliczka na działalność. Pozostałe 20% to późniejsza refundacja własnych wydatków poniesionych w związku z działalnością firmy w jej początkowym okresie.
KB