Nagłe przypadki

Oczekiwanie na wizytę u lekarza z ramienia NFZ może trwać parę dni (lekarz rodzinny) czy nawet parę tygodni (specjaliści). Co w sytuacji, gdy chory nie może czekać? Jak zachować się w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu i życiu? Zawsze trzeba pamiętać numer alarmowy - 112, jednolity dla wszystkich służb ratunkowych w całej Unii Europejskiej.

 

Przyjęcia poza rejestracją

Warto wiedzieć, że lekarze każdego dnia przyjęć mają zarezerwowane miejsca dla pilnych przypadków, przyjmowanych bez oczekiwania. Należy pytać o taką możliwość w rejestracji lub bezpośrednio lekarza. Czym są pilne przypadki? Lekarz internista powienien niezwłocznie przyjąć pacjenta z wysoką gorączką, a laryngolog z silnym bólem ucha. Są to doraźne dolegliwości, które grożą poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. W takich razach pacjent nie możne czekać na wyznaczoną terminarzem przyjęć wizytę.


Nocna i świąteczna opieka lekarska

Innym rozwiązaniem jest zgłaszanie się na całodobowe dyżury lekarskie, czyli „nocną i świąteczną opieką lekarską” (adresy na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ). Tego typu usługi prowadzone są w większych ośrodkach - jeśli ich nie ma, to dyżury pełni oddział SOR najbliższego szpitala powiatowego. Nie ma do nich wcześniejszych zapisów, a wskazaniem do wizyty są nagłe zachorowania czy nagłe pogorszenia stanu zdrowia, nie pozwalające czekać na przyjęcie przez dzienne placówki opieki zdrowotnej. Jeśli jest taka potrzeba, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie.

 

Ratownictwo medyczne

W przypadkach nagłych, bezpośrednio zagrażających życiu i przypuszczalnie wymagających pilnej hospitalizacji, należy zgłosić się niezwłocznie do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub wezwać karetkę pogotowia, dzwoniąc pod numer 999 (z telefonów stacjonarnych) lub 112 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych).

Wypadki w specyficznym terenie wymagają wezwania specjalistycznych grup:

  • w górach będzie to TOPR (Tatrzańskie Ochotniczne Pogotowanie Ratunkowe) lub GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) - tel. (+48) 601 100 300. Wykaz numerów i dla poszczególnych partii gór znajduje się TUTAJ.
  • w razie wypadków nad wodą należy wezwać WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) - tel. (+48) 601 100 100. 

Trzycyfrowy numer ratowictwa górkiego i morskiego to 985 (tylko z tel. stacjonarnych), z komórek w razie jakiegokolwiek wypadku najłatwiej wybrać numer 112.

 

KB