Gdzie szukać ofert?

Nie ma jednego miejsca, w którym zgromadzone byłyby wszystkie krajowe oferty pracy. Nie ma też metody poszukiwań gwarantującej szybkie i skuteczne jej znalezienie. Najlepiej wcielić w życie wszelkie dostępne możliwości oraz być cały czas aktywnym eksploratorem rynku.  Należy też uzbroić się w cierpliwość, gdyż szukanie pracy to proces rozpisany na czas i działania.

 

Gdzie i jak szukać ofert?

 

Urząd Pracy

W Polsce osoby bezrobotne powinny w chwili wygaśnięcia stosunku pracy zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. UP ma za zadanie pomóc w poszukiwaniach, tzn. pośredniczyć między pracodawcą i przyszłym pracownikiem, a także wspierać zarejestrowanych proponując im kursy lub szkolenia podnoszące kwalifikacje. "Pośredniak" zapewnia też ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnemu. Poprzestanie na zgłoszeniu się do urzędu to jednak stanowczo za mało, by móc powiedzieć „aktywnie szukam pracy”. Należy śledzić na bieżąco informacje publikowane na portalu Publicznych Służb Zatrudnienia: www.psz.praca.gov.pl oraz szukać zatrudnienia samodzielnie.

 

Aby znaleźć najbliższy UP należy przejść do działu Urzędy pracy.

 

Rodzina i znajomi

Ogłoszenie wśród najbliższych, że pracy się szuka, to pierwszy krok do sukcesu. Niestety -  często  jest pomijany z dwóch względów. Po pierwsze, szukanie pracy bywa w Polsce traktowane jako coś wstydliwego, co wypada robić potajemnie. Po drugie, proszenie o wsparcie wśród znajomych mylnie kojarzone jest z nieetycznym  „załatwianiem komuś pracy” czy „wsadzaniem kogoś na stołek”. Należy te wyobrażenia, w dobie zmieniającego się rynku pracy, jak najszybciej zweryfikować. Szukanie pracowników w bliskim otoczeniu staje się coraz popularniejsze wśród pracodawców. Przeważają względy ekonomiczne – niweluje to koszty i czas, jakie firmy musiałyby poświęcić na tradycyjną rekrutację. Pracodawcy liczą też na to, że pierwsza zatrudniona osoba będzie kompetentna, skoro ktoś zaufany zna jej możliwości zawodowe.
Mówienie wszystkim, że szuka się zajęcia zarobkowego, to najszybsza i najtańsza metoda znalezienia pracy. Jej skuteczność opiera się na wewnętrznym przepływie informacji w małych środowiskach, a także najlepszej z możliwych rekomendacji, brzmiącej „mogę za niego/nią  ręczyć”.

 

Internet

PORTALE

 

Szeroki wybór ogłoszeń dostępny jest na portalach poświęconych tematyce pracy. Najpopularniejsze z nich to:

 

Działy poświęcone pracy mają też wszystkie większe portale ogólnotematyczne:

 

Oferty pracy znajdziemy bez problemu na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych, takich jak:


Gdy szukamy pracy w konkretnym zawodzie, trzeba zacząć od portali branżowych, np. www.proto.pl dla osób zajmujących się public relations czy  www.bdi.com.pl dla inżynierów.
Można też użyć innego klucza, np. matki chcące wrócić do pracy zawodowej po dłuższej przerwie lub godzić pracę z macierzyństwem mogą zajrzeć na www.mamopracuj.pl.

 

SPOŁECZNOŚCI


Jedną z metod na znalezienie pracy za pośrednictwem internetu jest wrzucenie do sieci posta o jej poszukiwaniach, na początek wśród własnych znajomych z portali społecznościowych. Dobrze ogłosić w jakiej branży i na jakim stanowisku szukamy, a także prosić o informacje o zasłyszanych ofertach, jak i przekazanie naszej kandydatury niedostępnym nam oferującym. Mówiąc wprost: może ktoś z naszych znajomych na Facebooku, NK, Twitterze, itd. sam potrzebuje pracownika albo wie, że w jego firmie jest wolne stanowisko, ewentualnie słyszał o tym, że ktoś szuka specjalisty? Efekty poszukiwań tą drogą są zaskakując dobre.

Nie zaszkodzi też stworzyć swój profil na Goldenline.pl. To specyficzny portal społecznościowy, swoista baza wirtualnych CV. Z założenia jest to miejsce, gdzie spotykają się osoby szukające pracy z tymi, którzy szukają pracowników. Można mieć nadzieję, że dzięki profilowi na GL zostanie się „wyłapanym” przez headhunterów.

 

Media

Tradycyjna, nieco już zapomniana metoda. Bieżące ogłoszenia znajdziemy w dziennikach i tygodnikach lokalnych, z kolei prasa ogólnopolska zwykle oferuje  całe dodatki o pracy. Warto też szukać w wydawnictwach branżowych czy specjalistycznych. Z kolei w programach radiowych i telewizyjnych pojawiają się niekiedy giełdy pracy.
Z mediami warto zaprzyjaźnić się też z innego powodu. Dostarczają one informacji o planowanych inwestycjach czy rozwijających się branżach, co pozwala prognozować potencjalne miejsca pracy.

 

Bezpośrednio u pracodawcy

Zwykle większe firmy i organizacje mają na stronach internetowych specjalne zakładki „praca”, gdzie informują o wolnych stanowiskach. Nawet jeśli takiego ogłoszenia nie znajdziemy, zawsze można wyjść z inicjatywą, czyli rozesłać własne oferty, choć najlepiej odwiedzić interesujące nas firmy osobiście. Nie gwarantuje to sukcesu, ale zawsze daje nadzieję, że zostanie się zapamiętanym, co zaowocuje w momencie, gdy pracodawca będzie szukał nowych ludzi.

 

KB