Od czego zacząć?

Jak zabrać się za szukanie pracy w Polsce? Rynek pracy nie odbiega w tym temacie od europejskich standardów. Przede wszystkim liczą się posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Cenione są języki. Pracodawca najpierw zada pytanie „Co Pani/Pan umie robić?”, a dopiero w dalszej kolejności zapyta, kim jesteśmy z wykształcenia czy jakie posiadamy certyfikaty.

 

Praktyki, staże, wolontariaty

W Polsce najtrudniej znaleźć pracę osobom będącym bezpośrednio po szkole czy wyższej uczelni, zwłaszcza gdy nie mają one żadnego doświadczenia zawodowego. Dlatego już w trakcie nauki warto wykazywać aktywność w tym temacie – w miarę możliwości i czasu podejmować się praktyk, staży czy wolontariatów (choćby były bezpłatne) w branżach, z którymi chce się związać zawodową przyszłość. Pozwoli to na zdobycie wiedzy praktycznej i rozeznanie w środowisku, a także nawiązanie kontaktów zawodowych.

 

Co umiem robić?

Pamiętajmy, że pierwszym krokiem w drodze do znalezienia pracy jest dokonanie rzetelnej samooceny. Należy zadać sobie następujące pytania: Jakie mam kwalifikacje? Co umiem robić naprawdę dobrze? Czego mogę szybko się nauczyć? W jakim zawodzie mam szanse się sprawdzić? Itd. Można tu skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Odpowiedzi należy zderzyć z możliwościami, jakie obecnie ma rynek pracy. Jeśli wyniki nie będą dla nas zadowalające – warto wziąć udział w szkoleniach, kursach zawodowych czy językowych, które pozwolą na podniesie dotychczasowych czy zdobycie nowych kwalifikacji. Gdyby wysiłki nie przyniosły spodziewanego rezultatu - należy zastanowić się nad zupełną zmianą dotychczasowego profilu zawodowego lub poszerzeniem obszaru poszukiwań, np. na całe województwo czy nawet kraj.

 

Prace dorywcze i czasowe

Czasu między jedną „poważną” praca a drugą nie warto marnować. Osoby, które mają już doświadczenie zawodowe, a jednak spotykają ich trudności w poszukiwaniu satysfakcjonującego i zgodnego z ich kwalifikacjami zajęcia, powinny zastanowić się nad tymczasowymi rozwiązaniami pośrednimi. Podjęcie pracy sezonowej, branie jednorazowych zleceń, czy nawet zdecydowanie się zajęcie poniżej swoich kwalifikacji, na pewno nie zaszkodzą życiowej karierze. Każde doświadczenie zawodowe jest cenne. Daje nie tylko poczucie finansowej niezależności, ale też nie pozwala na - często fatalne w skutkach – zupełne „wypadnięcie” z rynku. Co więcej, taki punkt w CV będzie dla potencjalnego przyszłego pracodawcy sygnałem, że jesteśmy elastyczni i umiemy radzić sobie w sytuacjach opresyjnych.


Mobilność

W poszukiwaniu pracy ważna jest też mobilność. Rynek pracy w Polsce jest obecnie bardzo zróżnicowany, a między poszczególnymi województwami stopa bezrobocia może się wahać o kilka, czy nawet kilkanaście punktów procentowych. Ekonomiści od dawna zwracają uwagę, że sukces zawodowy znajduje się w zasięgu tych, którzy – szukając pracy  - wezmą pod uwagę migrację krajową. Duże i dynamicznie rozwijające się ośrodki, jak Warszawa czy Poznań, mają znacznie bogatszą ofertę zawodową.

Szukając zajęcia zarobkowego warto przeglądać ogłoszenia z całej Polski także ze względu na możliwości, jakie daje dziś internet. Nawet, jeśli interesująca oferta jest z drugiego końca kraju, może się okazać, że przeprowadzka nie będzie konieczna - wiele prac można dziś wykonywać zdalnie lub częściowo zdalnie.

 

KB