Niepubliczna opieka medyczna

W Polsce poza obowiązkową i dobrowolną opieką zdrowotną, zapewnioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, funkcjonuje sieć placówek oferujących prywatną opiekę medyczną. Część z tych placówek oferuje świadczenia w ramach kontraktów z NFZ: niektóre zabiegi  są współfinansowana przez NFZ, za inne pacjent płaci we własnym zakresie.


System prywatnej opieki zdrowotnej

Prywatne placówki działają w oparciu o abonamenty medyczne, ubezpieczenia zdrowotne lub też bezpośrednie wydatki pacjenta na świadczenia medyczne. Do najczęściej spotykanych należy przede wszystkim leczenia stomatologiczne.
Abonament na usługi medyczne w sektorze prywatnym można wykupić we własnym zakresie, jednak wiele firm wykupuje je dla swoich pracowników. W większości banków posiadacze kont otrzymują ofertę wykupu abonamentu na korzystnych zasadach w wyniku umów podpisanych przez placówki zdrowia z bankami.
Abonamenty są bardzo zróżnicowane pod względem pakietu usług. Niektóre obejmują opieką całą rodzinę ubezpieczonego.
Coraz większą popularnością cieszą się również  ubezpieczenia zdrowotne. Zapewniają większą dostępność do placówek medycznych, oraz elastyczność w korzystaniu z  pakietów zdrowotnych, a koszty są podobne do kosztów abonamentu.

Jak uzyskać dobrowolne ubezpieczenie medyczne? Krok po kroku zostalo to wyjaśnione na stronach chociażby łódzkiego NFZ.

 

Największe placówki niepubliczne

Grupa Lux Med
Lux Med to największa w Polsce sieć placówek medycznych. Składają się na nią przychodnie, przychodnie Medycyny Rodzinnej, Lux Med Diagnostyka, Profemed, ośrodek endoskopowy, Szpital Chirurgii Jednego Dnia, oraz ośrodek opiekuńczo – rehabilitacyjny.
 Grupę Lux Med tworzą przychodnie Lux Med, przychodnie Medycyna Rodzinna, Lux Med Diagnostyka oraz Profemed. Dodatkowo Lux Med posiada ośrodek endoskopowy i dom opiekuńczo-rehabilitacyjny. W sumie jest to 71 placówek, blisko 1500 placówek partnerskich; około 1000 000 pacjentów.


Medicover
Drugą co do wielkości siecią niepublicznej opieki zdrowotnej jest międzynarodowa grupa Medicover.  Medicover oferuje pełen zakres opieki medycznej w Polsce, w większości krajów Europy, a także w USA.  Grupę Medicover w Polsce tworzy 26 placówek oraz ponad 600 placówek partnerskich. Są to: Medicover sp. z o. o., Medicover Ubezpieczenia, Synevo (laboratoria diagnostyczne), apteki Medicopharma, sieć medyczna Centrum Medyczne Damiana oraz pełnoprofilowy szpital w Warszawie.

 

Enel Med
Trzecim co do wielkości operatorem usług medycznych w Polsce jest polska firma - Grupa Enel Med. Grupa posiada 12 placówek w kraju, ponad 700 placówek partnerskich oraz wieloprofilowym szpital w Warszawie.


Oferta

Oferta medyczna niepublicznych placówek poszerza się bardzo szybko. Jak wspomniano we wstępie, ubezpieczenia zdrowotne skierowane są do klientów indywidualnych oraz firm.
Warto wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują również pełen zakres ubezpieczeń zdrowotnych.
Poza wymienionymi do czołowych graczy należą PZU Życie, InterRisk, Signal Iduna, Inter Polska, Compensa, Generali, Uniqa, Allianz oraz Medica Polska, która dostarcza wyłącznie ubezpieczenia zdrowotne.


Pakiety

Podobnie jak w przypadku operatorów usług medycznych firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo zróżnicowane pakiety. Od podstawowej opieki medycznej po ubezpieczenia,  w ramach których pacjenci mogą być hospitalizowani w szpitalach prywatnych i wybranych szpitalach publicznych. Taki szeroki zakres ubezpieczeń dostarcza Medica Polska, Medicover oraz Signal Iduna.
NFZ, firmy ubezpieczeniowe i operatorzy medyczni  współpracują ze sobą korzystając wzajemnie z infrastruktury pozostałych – z wyjątkiem firm ubezpieczeniowych, które  nie posiadają własnej sieci placówek. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci  mogą korzystać z większej liczby placówek medycznych niż zapewnia to abonament do jednej sieci klinik.

 

AD