Ruch drogowy w PL

Ruch drogowy jest porządkowany przez ustawę z 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym”. Najważniejsze regulacje zostały zebrane w przystępnym dla użytkowników zbiorze zwanym Kodeksem Ruchu Drogowego. Najnowsza wersja kodeksu, z 2013 roku, jest dostępna tutaj: kodeks-drogowy.org.

 

Użytkownik pojazdu powinien mieć świadomość, że w Polsce wykroczenia drogowe (łamanie przepisów kodeksu) grożą nie tylko mandatem, ale też naliczeniem punktów karnych. Limit punktów na dany rok - liczony od „złapania” pierwszych punktów - wynosi dla każdego kierowcy 24. Każde wykroczenie ma odrębną punktację, aczkolwiek od 2013 roku jednorazowo, czyli podczas jednej kontroli, można otrzymać maksymalnie 10 punktów. Jeśli ktoś w ciągu roku od otrzymania pierwszych punktów zbierze ich więcej niż 24 – traci prawo jazdy.

 

Przykładowy taryfikator:

  • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu: 10 punktów
  • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku: 10 punktów
  • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi: 10 punktów
  • Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu: 5 punktów
  • Przekroczenie prędkości: od 1 do 10 punktów
  • Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w okresie od świtu do zmierzchu: 2 punkty

 


Pełen taryfikator dostępny jest tutaj: www.kodeks-drogowy.zaufaj.com/Taryfikator

 

Ostatnia z wymienionych sankcji przypomina, iż w Polsce od 2007 roku jazda na włączonych światłach mijania lub do jazdy dziennej jest obowiązkowa przez całą dobę i cały rok.

 

Poniżej tabela przedstawiająca ograniczenia szybkości:


   

źródło: www.prawodrogowe.pl

 

KB